-->-->
 

KASABANIN TARİHİ
Kasabanın tarihi Altınekin'le beraber İlk çağda Firigyalılara kadar uzanmaktadır. Aşağı firigyanın kagelle adlı yerleşim yeri olduğu tarih kitaplarında yazmaktadır. Mersin Gülnar büyük ece Cemaati Yörüklerinden Yeniyayla köyü Kurucularından Cavlazoğulları aşiretinden Hacı Musa Efendi 1890'lı yıllarda eski adıyla hoydus yaylasına yerleşmiştir. Altınekin'den Hoydus yaylasına yazın hayvancılık yapmak amacı ile gelen kişilerce daha sonra burada yerleşik hayata geçilmiştir. Eski adı HOYDUS'dur. 1920 yılında 238 erkek 232 kadın olmak üzere toplan nüfusu 470'dir. Bu yıllarda Altınekin'den sonra 3. büyük yerleşim yeridir. 1960 yılından sonra köyde görev yapan bir öğretmenin tavsiyesi ile Akıncılar adını almıştır. Milli Mücadele yıllarında Cebel Mehmet, Çolak İsmail, Kara Mehmet ve Yusuf Ağa lakaplı kişilerin 1.Dünya savaşı ve kurtuluş savaşına katılmışlardır. Cebel Mehmet 1.Dünya savaşında İngilizlerin esiri olmuş ve cebeli Tarık boğazını geçtiği için bu lakapla anılmaktadır.

Coğrafi Özellikleri

Akıncılar Kasabası Konya İli Altınekin İlçesine bağlı Konya'ya 80 Km uzaklıktadır.İlçemiz Altınekin'e 12 km uzaklıktadır.

JEOLOJİK VE COĞRAFİ KONUMU
Akıncılar Kasabası Noras dağlarının uzantısı olan Küçük tepelerin yamacında, doğusu dağlık batısı ise geniş düz bir arazide kurulmuştur. Karasal iklime sahiptir. Bitki örtüsü tipik bozkır'dır. Kasabanın 30 bin dönüm ekilebilir araziye sahip olup % 80 yer altı suyu ile sulama yapılabilmektedir. Son yıllarda sulamalarda elektrik ilk sırayı almaya başlamıştır.

SINIR KOMŞULARI
Kasaba Konya-Ankara yolu üzerinde 8 Km doğuya doğru kurulmuştur. Kasabanın doğusunda Cihanbeyli ilçesine bağlı Taşpınar kasabası, Kuzeyde Günyüzü kasabası ve Kırkışla köyü, Batısında Ağabeyli köyü ve Akköy ile Güneyinde Altınekin ilçesi sınırları ile çevrilidir.

BAŞLICA GELİR KAYNAKLARI
Halkın başlıca gelir kaynağı tarım olup Buğday ve Pancar ekimi yapılmaktadır. Bunun yanında Nakliyecilik ve hayvancılık yapılmaktadır. Kasabada 600 Büyükbaş 3000 küçükbaş hayvan vardır. Hoydus ismide Teknolojinin hemen halk tarafından benimsenerek almasından sonra Kasabanın adı Akıncılar olarak değiştirilmiştir.

Akıncılar Kasabası köy halinde iken 27 Aralık 1998 tarih Bakanlar kurulu kararı ile Belediye statüsünü kazanmıştır.

Belediye 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra fiili olarak görevine başlamıştır. 8 adet geçici işçi ile hizmetlerine devam etmektedir. Belediyede kadrolu memur bulunmamaktadır.

1999 yılında Belediye olduktan sonra Muhtarlığa ait bina restore edilerek Belediye Hizmet Binası olarak kullanılmaya başlanmış ve halen bu binada hizmete devam edilmektedir. Belediyenin öncelikli sorunları halledildikten sonra yeni Belediye Hizmet Binası yapılması düşünülmektedir.

 

 
akincilar7.jpg
akincilar1.jpg
akincilar3.jpg
akincilar4.jpg
akincilar5.jpg
Lone Tree

+20
+21°
+11°
Konya
Salı, 22
Çarşamba   +26° +10°
Perşembe   +25° +
Cuma   +24° +10°
Cumartesi   +24° +12°
Pazar   +26° +14°
Pazartesi   +23° +11°
altın fiyatları
Sözlük
Türkçe-İngilizce
 
www.altinekindernegi.org | © Copyright 2013 | Designed by Adem ATÇEKEN